KOLEŻANKIUM
Kolegium Akademickie bł. Marii Karłowskiej (Koleżankium) mieści się na ul. Dobrego Pasterza 6 w Poznaniu. Ideą tego domu jest ewangeliczne życie, które realizuje się poprzez budowanie wspólnoty, w której chcemy poczuć się jak w rodzinie. Jesteśmy otwarci na gości i nowe projekty, szukamy ciekawych pomysłów na to, jak cieszyć się życiem i być gotowymi do służby innym. Punktem, który jednoczy nas w ciągu dnia, jest wspólna wieczorna modlitwa.
W okresie Świąt Wielkiej Nocy, które miały miejsce w trakcie pandemii, ze względu na dobro swoich bliskich część studentów pozostała w Poznaniu. Postanowiliśmy przeżyć ten czas we wspólnocie. Każdego dnia spotykaliśmy się w Koleżankium, aby wspólnie przeżywać Triduum Paschalne, poprzez transmisje online. Po Liturgii Wielkiego Czwartku przygotowaliśmy uroczystą kolację. W niedzielę rano przeżyliśmy Eucharystię i cieszyliśmy się ze Zmartwychwstania Chrystusa, a następnie spożyliśmy śniadanie. Święta te różniły się od tych, które dotychczas przeżywaliśmy. Sami staliśmy się odpowiedzialni za ich organizację, doceniliśmy wkład rodziców w nasze wychowanie, przygotowywaliśmy nasze tradycyjne potrawy i dzieliliśmy się doświadczeniami świąt wyniesionych z domów rodzinnych. Był to czas tęsknoty za domem, ale także radości z tego że mogliśmy przeżywać go we wspólnocie, z bliskimi nam ludźmi.
KOLEGIUM
Kolegium Akademickie św. Stanisława Kostki, mieszczące się na ul. Piątkowskiej 139 w Poznaniu to miejsce, w którym mieszka 10 mężczyzn. Są to osoby nie tylko z Polski, ale również zza granicy. Mieszkańcy Kolegium studiują, ale też pracują, żyją wspólnotowo, realizują marzenia oraz rozwijają swoje talenty. Dom początkowo był zniszczony, ale dzięki wspólnej pracy i pomocy życzliwych osób udało się przemienić go w miejsce pełne ciepła. Studenci pokazują, że można żyć zupełnie inaczej. Uczą się kochać drugą osobę niezależnie od tego, jak wygląda i jaki ma charakter. Wybaczają sobie nawzajem, choć niekiedy jest to trudne i wymagające poświęcenia. Mieszkańcy Kolegium codziennie spotykają się na modlitwie, rozmawiają o trudnych sytuacjach i starają się je wspólnie rozwiązywać.
Dom nigdy nie stoi pusty. Osoby z zewnątrz często i chętnie odwiedzają to miejsce. Organizowane są w nim imprezy urodzinowe, nie tylko studentów, ale też tych, którzy wyrażają taką chęć. Oprócz tego odbywają się tu zabawy sylwestrowe czy zwykłe spotkania znajomych. Przed domem znajduje się ogród z hamakami, gdzie można rozpalić grilla w ciepłe letnie wieczory.